Kalendár

Máj
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality

Kampaň Sviečkový pochod

Prečo sviečkový pochod?

Sviečkový pochod pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS je organizovaný ako súčasť globálnej kampane Medzinárodnej Federácie Spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (MF S ČK/ČP).

Cieľom je demonštrovať solidaritu s ľuďmi žijúcimi s HIV/AIDS, zamerať pozornosť spoločnosti na problematiku HIV/AIDS a súvisiacu stigmatizáciu a diskrimináciu. Prezidenti M ČK zo Strednej Európy sa dohodli na implementácii kampane v celej Strednej Európe pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS v roku 2004, pričom už v rokoch 2002-2003 organizovalo Sviečkový pochod 10, resp. 8 z 15 krajín regiónu; v 14 krajinách sa organizovali rôzne aktivity pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS.
Trochu histórie...

Kampaň vychádza z "Candlelight Memorial". Túto aktivitu vyhlásila Svetová zdravotnícka rada (Global Health Council), ktorá zastrešuje mnohé iné organizácie, medzi inými aj MF S ČK/ČP a viaceré organizácie zo Slovenska (napríklad Slovenská humanitná rada a iné). Ciele sú nasledujúce:

Uctiť si pamiatku obetí AIDS.

Podporiť ľudí žijúcich s HIV/AIDS.

Vzbudiť pozornosť verejnosti a znížiť stigmatizáciu spojenú s HIV/AIDS.

Mobilizovať spoločnosť v boji proti HIV/AIDS.

Všetko toto sa deje prostredníctvom zapálenia sviečok na verejnom priestranstve. Aktivita sa tradične koná 3. nedeľu v máji, v roku 2005 pripadne na 15. mája. Prvýkrát bola zorganizovaná v roku 1983. Viac informácií nájdete na: www.candlelightmemorial.org

Až o 5 rokov neskôr, v roku 1988, vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organisation, WHO) 1. december za Svetový deň boja proti AIDS. Tradícia organizovania "Candlelight Memorial" v máji však ostala zachovaná.

Svetový deň boja proti AIDS sa ukázal ako vhodná príležitosť pre organizovanie aktivity podobnej "Candlelight Memorial".
Sviečkový pochod na Slovensku

Na Slovensku bola kampaň prvýkrát implementovaná M SČK v Leviciach v roku 1997 pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS a dostala názov Sviečkový pochod. Kampaň si postupom času našla svojich priaznivcov a rozširovala sa aj do iných miest – ako na Slovensku, tak aj v stredoeurópskom regióne a v roku 2004 aj mimo neho.

So Sviečkovým pochodom sa spájajú aj ďalšie aktivity ako rozdávanie červených stužiek, prezervatívov, propagačných materiálov, mediálna kampaň, rovesnícke vzdelávanie, diskusie, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, diskotéky, školské súťaže...

Sviečkový pochod so sebou nesie možnosť mobilizácie mladých dobrovoľníkov a dáva im možnosť prispieť k organizácii a realizácii kampane a zároveň vplýva na ich chápanie HIV/AIDS a súvisiacich tém, toho, ako stigmatizácia a diskriminácia negatívne ovplyvňuje životy ľudí s HIV/AIDS.

Fakty o HIV

HIV pandémia je stále jedným z najvážnejších problémov zdravia vo svete. Jeho devastujúce spoločenské, ekonomické, zdravotné a demografické dôsledky sú viditeľné vo všetkých regiónoch sveta, najmä však v krajinách subsaharskej Afriky, Ázie a Karibiku.
V súčasnosti žije vo svete viac ako 33 miliónov ľudí s HIV, pričom denne sa vírusom nakazí okolo 6 tisíc ďalších ľudí, počet jeho obetí je alarmujúco vysoký.
V niektorých krajinách s vysokým výskytom HIV sa priemerná dĺžka života skrátila až o 20 rokov.
Počet sirôt vo veku do 18 rokov, ktorí stratili rodičov v dôsledku HIV/AIDS len v krajinách subsaharskej Afriky dosiahol 12 miliónov a bieda takýchto domácností bez rodičov sa stále prehlbuje.
Podľa hodnotenia UNDP HIV spôsobil obrovský zvrat v rozvoji ľudstva, ktorý v modernej histórii nemá obdobu.